Test se koristi za detekciju trudnoće, kao kvalitativan parametar. Takođe, klinički značaj je u skriningu na trudnoću kod žena koje se podvrgavaju rizičnim procedurama ili medicinskim tretmanima.
Prvi jutarnji urin, nasumični uzorak urina
Ispitivanje hCG-a može biti kvalitativno i kvantitativno. Kvalitativno je najčešće u svrhe preliminarnog utvrđivanja prisusutva trudnoće, kakvo se koristi u komercijalnim testovima za trudnoću koji se izvode u uzorku prvog jutarnjeg urina. Kvantitativno u svrhe:
Kvantitativno testiranje beta hCG-a se radi iz uzoraka krvi.
Šta znači ishod testa?
Normalno se kod žena nalaze jako niske vrednosti ovog hormona, one su mahom ispod nivoa detekcije testova za određivanje hCG-a. Vrednosti hCG-a rastu u trudnoći ili u slučajevima nekih karcinoma povezanim sa matericom. Da bi bile detektabilne u urinu, vrednosti hCG-a u krvi moraju biti iznad praga detekcije. Za testove na trudnoću koji se izvode u kućnim uslovima vrlo je važno pratiti uputstva proizvođača naznačenih u samom pakovanju testa. Test se izvodi u urinu, najbolje prvom jutarnjem, pošto je on kao uzorak najkoncentrovaniji, te sledi zaključak da će test biti pouzdaniji. Najčešće se postupak sastoji u tome da se uroni test tračica u urin ili se isti nakapa na test pločicu. Sam rezultat testa pojavljuje se u obliku obojenih linija posle nekoliko minuta od stavljanja uzorka urina. Značenje linija nalazi se ispisano u uputstvu testa i tumači se kao pozitivno ili negativno. Pozitivan nalaz potvrđuje trudnoću. Može se reći da su testovi za trudnoću u kućnim uslovima tačni i precizni 99 %. Međutim, definitivna potvrda trudnoće radi se iz uzorka krvi kada se određuje isti hormon. Postoje slučajevi lažno pozitivnih rezultata u uzorku urina, a oni su mahom posledica nepoštovanja uputstva proizvođača o korišćenju testa ili upotreba nekih lekova (kod in vitro oplodnje). Negativan test rezultat znači da trudnoća ne postoji. Mogu se javiti lažno negativni nalazi kod ovog testa. Uzroci mogu biti sledeći:
Ipak, bez obzira na bledilo linija, samo njihovo prisustvo govori o trudnoći kod pacijentkinje.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju. Kada su u pitanju kvalitativni testovi u uzorcima urina, poželjno je testirati prvi jutarnji urin, jer je nivo hCG-a očekivano u njemu veći. Ukoliko se koriste diuretici onda može doći do lažno negativnih rezultata testa zbog razblaživanja uzorka. Lažno pozitivni rezultati testa u urinu mogu se sresti kod proteinurija (prisustvo značajnih količina proteina u urinu) i hematurija (prisustvo krvi u urinu). Takođe, test na trudnoću urađen u uzorku urina može biti lažno negativan ukoliko se ne ispoštuje uputstvo za izvođenje ili se test izvede previše rano.
Humani horionski gonadotropin je glikoprotein po strukturi, hormon koga stvara posteljica u trudnoći. On se sastoji od proteinskog omotača sa razgranatim ugljenohidratnim bočnim lancima na čijem se terminalnom kraju nalazi sijalinska kiselina. Ovaj hormon je heterodimer sastavljen od dve subjedinice: α i β. U serumu majke može se naći nekoliko oblika hCG-a: intaktni i razdvojen na subjedinice.
hCG se sintetiše u sincitiotrofoblastnim ćelijama placente vrlo brzo posle začeća (trofoblast je formacija ćelija koje se formiraju po ugrađivanju oplođene jajne ćelije u zid materice i od nje jednim delom nastaje posteljica, tj. placenta). Vrednosti rastu u krvi trudnice, a prati ih eliminacija urinom, te je moguće i iz ovog uzorka pouzdano utvrditi prisustvo trudnoće već u prvim danima po izostanku menstruacije (već nedelju dana od izostanka menstruacije). U normalnim trudnoćama se nivo hCG-a u krvi pravilno duplira na svaka dva dana i maksimum dostiže između 8 - 11. nedelje trudnoće. Vrednosti nakon toga opadaju, takođe ujednačeno.
Fiziološka uloga hCG-a je u održavanju corpus luteuma, koje će proizvoditi progesteron i estrogen za dalje održavanje trudnoće. Kasnije, ulogu u proizvodnji progesterona preuzima placenta, te je zato nivo hCG-a u kasnijim stadijumima trudnoće značajno niži.
Kod ektopičnih (vanmateričnih) trudnoća nivo hCG-a raste, ali ne pravilno, već znatno sporije i zato je poželjno testiranje raditi u više dana u pravilnim razmacima kako bi se utvrdio trend rasta.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Prisustvo hCG-a određeno testovima različitih proizvođača može varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Preporučuje se tumačenje rezultata prema uputstvu proizvođača uzimajući u obzir vreme od izostanka menstruacije.
Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dokaz prisustva ili odsustva nekog stanja. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
Sanja Milutinović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1989. godine u Paraćinu. Diplomirala je na Farmaceutskom fakultetu u Beogradu na smeru magistar farmacije-medicinski biohemičar 2013 godine. Dobitnik je nagrade prof. dr Ivan Berkeš kao najbolji student magistar farmacije–medicinski biohemičar u školskoj 2012/2013 godini. Nakon položenog državnog ispita započinje radni odnos u odeljenju za laboratorijsku dijagnostiku Doma zdravlja Kuršumlija 2015.godine. Trenutno je načelnik laboratorijske dijagnostike Doma zdravlja Kuršumlija.