Test se koristi za kvantitativno određivanje hsCRP. Služi kao pomoć u proceni rizika za razvoj kardiovaskularnih oboljenja.
Uzorak seruma ili plazme.
Kao pomoć u proceni rizika za razvoj kardiovaskularnih oboljenja.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju. Ukoliko se radi zajedno sa određivanjem lipidnog statusa, potrebno je primeniti sledeću pripremu za vađenje krvi:
C-reaktivni protein (CRP) je dobio naziv zbog svoje osobine da vezuje C-polisaharid ćelijskog zida bakterije Streptococcus pneumoniae. Sintetiše se u jetri i sastoji se od 5 identičnih polipeptidnih lanaca, koji formiraju petočlani prsten molekulske težine od 105 kDa. CRP je najosetljiviji protein akutne faze i koncentracija mu brzo raste u toku inflamatornog procesa. Nakon vezivanja određenog biomolekula, CRP aktivira sistem komplementa počevši od C1q komponente. CRP onda inicira opsonizaciju i fagocitozu napadnute ćelije (invadirajućeg patogena, npr. bakterije), ali njegova glavna funkcija je da vezuje i detoksikuje endogene toksične supstance koje se stvaraju kao odgovor na oštećenje tkiva.
Određivanje CRP u serumu ili plazmi se vrši da bi se:
Određivanje visoko osetljivog CRP u krvi se vrši da bi se detektovala rana infekcija kod dece i odredio faktor rizika za razvoj koronarne srčane bolesti. S obzirom na to da proces inflamacije igra glavnu ulogu u razvoju ateroskleroze i posledično razvoja kardiovaskularnih bolesti, hsCRP test meri niske koncentracije CRP sa potrebnom osetljivošću i tako omogućava detektovanje hronične nisko-stepene inflamacije, koja nije posledica infekcije već aterosklerotskih promena na krvnim sudovima.
Brojne studije su došle do zaključka da se određivanje hsCRP može koristiti kao marker za procenu rizika za pojavu koronarne bolesti kod naizgled zdravih ljudi. Povećanje koncentracije hsCRP nije specifično i ne bi se smelo interpretirati bez kompletne kliničke slike pacijenta. Američko udruženje za srce i Centar za kontrolu i prevenciju bolesti (engl. American Heart Association and the Centers for Disease Control and Prevention) su objavili smernice za upotrebu hsCRP kao markera za procenu rizika za razvoj koronarne bolesti. Smernice su sledeće:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Koncentracije hsCRP određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti hsCRP je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Rezultati ovog testa nisu apsolutni dokaz prisustva ili odsustva oboljenja. Rezultate testa će tumačiti lekar zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.
*Naziv visoko osetljivi CRP ukazuje na metodološku specifičnost testa da meri niske koncentracije CRP a ne na postojanje nekog specifičnog oblika CRP.
Božena Pavasović, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar
Rođena 1984. godine u Šibeniku. Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer medicinski biohemičar. Većinu praktičnih znanja i veština iz oblasti laboratorijske dijagnostike je stekla u Kliničko-biohemijskoj laboratoriji OB Pančevo gde i danas radi. Po prirodi je entuzijasta, optimista, zaljubljenik u putovanja i fotografiju, kojom se i amaterski bavi.