tTG-At IgA - Anti transglutaminska IgA antitela

tTG-At IgA - Anti transglutaminska IgA antitela

  • tTG-At IgA
Cena u privatnim laboratorijama za tTG-At IgA - Anti transglutaminska IgA antitela je od 1044 - 2600 din.
  • O analizi

    Ova antitela se detektuju u svrhu postavljanja dijagnoze gluten-senzitivne enteropatije (GSE), kao što je celijačna bolest i dermatitis herpetiformis Duhring (DH).

  • Uzorak

    Serum.

  • Kada se ispituje?

    Određivanje tTG IgA antitela se koristi kod sumnje na intoleranciju na gluten. Koristi se kako za postavljanje dijagnoze celijakije, tako i za praćenje toka bolesti i uspešnosti terapije.

  • Priprema

    Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.

  • Detaljan opis

    Ovaj test se koristi, uz analizu ostalih antitela, prvenstveno za postavljanje dijagnoze celijakije. Celijakija je autoimuno oboljenje koje karakteriše neadekvatan odgovor organizma na gluten, protein nađen u pšenici i druge dijetarne proteine nađene u raži i ječmu. Na prisustvo ovih proteina kod celijačne bolesti, organizam stvara antitela kao deo imunog odgovora.

    Tkivna transglutaminaza je kalcijum zavisni enzim, veličine 78kDa, iz familije protein-glutamin γ-glutamiltransferaza. Kao i ostali pripadnici ove famlije, ovaj enzim ukršta i povezuje proteine, gradeći veze između ε-amino grupa lizinskog ostatka i γ-karboksiamidne grupe glutaminskog ostatka, stvarajući inter- ili intra-molekulske veze, koje su visoko rezistentne na proteolitičku degradaciju (proteolizu). Pored funkcije uvezivanja proteina, tTG ima i druge katalitičke uloge, uključujući deaminaciju.

    Za razliku od ostalih tkivnih transglutaminaza, tTG se može naći i u intracelularnom i u ekstracelularnom prostoru različitih tkiva i može se naći u mnogo različitih organa, kao što su srce, jetra, tanko crevo. Intracelularni tTG se nalazi u citosolu, a manje količine se mogu naći i u jedru i mitohondrijama. Intracelularni tTG igra jako bitnu ulogu u procesu apoptoze (programirana ćelijska smrt). U ekstracelularnom prostoru tTG je vezan za proteine ekstracelularnog matriksa, predominantno vezan za fibronektin. Ekstracelularni tTG igra ulogu u adheziji, ECM stabilizaciji, zarastanju rana, receptorskoj signalizaciji, ćelijskoj proliferaciji i pokretljivosti.

    Tkivna transglutaminaza je najznačajnija zbog njene uloge kao autoantigena koja se javlja u celijačnoj bolesti, hroničnoj bolesti, gde prisustvo glutena izaziva imuni odgovor rezultujući zapaljenjem na nivou tankog creva i posledično atrofije vill-a.

  • Tvoji rezultati su van referentnih vrednosti?

    Saznaj u roku od 4h šta to znači!

    Pokreni tumačenje laboratorijskih nalaza

    Napomena

    Koncentracije tTG-IgA određene testovima različitih proizvođača mogu varirati zbog razlika u metodama i specifičnosti testova. Vrednosti tTG-IgA je najbolje pratiti jednom metodom, tj. u jednoj laboratoriji. Nemojte interpretirati rezultate testa kao apsolutni dijagnostički dokaz. Rezultate testa interpretirajte zajedno sa drugim dijagnostičkim testovima kao i kliničkom slikom pacijenta.

      Literatura

Kristina Sopić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar

Rođena u Beogradu, gde je i diplomirala na Farmaceutskom fakultetu, na smeru Medicinska biohemija. Primenjivala stečena znanja i praksu na različite poslove iz oblasti medicinske biohemije, a trenutno je konsultant u maloj privatnoj firmi, koja snabdeva laboratorije ELISA reagensima, naučnim činjenicama i praktičnim savetima. Organizator je poslovanja oftalmološke ordinacije i optike u Beogradu. Zauvek rukovođena idejom o boljem i konstruktivnijem svetu, gde reč nešto znači, a sram nije izgubio svoju osnovnu ulogu.