Imunoelektroforeza proteina u serumu

Imunoelektroforeza proteina u serumu

  • Imunoelektroforeza proteina
Cena u privatnim laboratorijama za Imunoelektroforeza proteina u serumu je od 2390 - 5200 din.
  • O analizi

    Proteini (belančevine) prisutni u serumu učestvuju u mnogim važnim procesima kojima se omogućava pravilno funkcionisanje organizma, poput odbrane organizma, zgrušavanja krvi, uklanjanja krvnog ugruška, transporta hranljivih materija, lekova i mnogobrojnih supstanci putem krvi. Različiti proteini prisutni u serumu se prirodno nalaze u određenom odnosu – nekih proteina ima više, a drugih manje. Kod određenih bolesti i stanja može doći do poremećaja u koncentraciji proteina ili do pojave nekih proteina koji se ne nalaze normalno u organizmu zdravog čoveka. Elektroforezom i imunoelektroforezom proteina seruma se postiže razdvajanje i dokazivanje proteina, a pregledom razdvojenih proteina moguće je otkrivanje određenih poremećaja i bolesti.

  • Uzorak

    Serum.

  • Kada se ispituje?

    Kod sumnje na oboljenja bubrega, jetre, maligniteta određenih vrsta belih krvnih zrnaca, upalne procese i stanja koja dovode do povećanog ili sniženog stvaranja antitela.

  • Priprema

    Najbolje je uzorkovati krv ujutru, na prazan stomak, jer uzimanje hrane može uticati na koncentraciju proteina. Savetuje se da je potrebno da prođe 12 sati između poslednjeg obroka i uzimanja krvi. Dozvoljeno je unošenje manje količine vode ujutru.

  • Detaljan opis

    Proteini (belančevine) su veoma važna jedinjenja koja učestvuju u izgradnji tkiva i organa. Proteini prisutni u serumu učestvuju u mnogobrojnim procesima kojima se omogućava pravilno funkcionisanje organizma. Neki od tih procesa su odbrana organizma, zgrušavanje krvi, uklanjanje krvnog ugruška, transport hranljivih materija, lekova i mnogobrojnih supstanci krvotokom. U krvi se nalazi oko 300 različitih proteina, a neki od njih su prisutni samo kod određenih bolesti.

    Pacijentu se krv vadi iz vene, a zatim osoblje u laboratoriji obrađuje krv i izdvaja serum koji se koristi za analizu. Različiti proteini prisutni u serumu se prirodno nalaze u određenom odnosu – nekih proteina ima više, a drugih manje. Zdravi ljudi imaju sličan profil serumskih proteina – sličan odnos i koncentraciju proteina. Elektroforeza je metoda kojom se različiti proteini razdvajaju i na ovaj način se dobija profil serumskih proteina, to jest, dobija se elektroforegram serumskih proteina.

    Ovaj profil je sačinjen od 5 frakcija (traka):

    • Albumin
    • α1 globulini
    • α2 globulini
    • β globulini
    • γ globulini

    U ovih 5 frakcija (traka) smešteno je više različitih proteina seruma koji imaju različite funkcije u organizmu. Koncentracija proteina i odnos među ovim frakcijama može se menjati u raznim stanjima i bolestima.

    Na elektroforegramu zdrave osobe svih 5 traka je jasno razdvojeno. Međutim, kod ciroze jetre (hronično oboljenje jetre gde dolazi do oštećenja jetrine funkcije), infekcija disajnih puteva, kožnih infekcija i reumatoidnog artritisa (hronično zapaljensko oboljenje koje zahvata zglobove i druge organe) može doći do spajanja β i γ frakcije zbog povećane proizvodnje IgA vrste antitela. Postoji više različitih vrsta antitela koja se bore u cilju zaštite organizma, a jedna od njih su IgA antitela.

    Uloge albumina su višestruke, a neke od njih su transport velikog broja supstanci krvotokom, poput hormona i lekova, sprečavanje isticanja tečnosti iz krvnog suda i pojave otoka. Koncentracija albumina se može smanjiti kod različitih oboljenja i stanja, a usled genetskog poremećaja kod nekih osoba može potpuno izostati proizvodnja albumina (analbuminemija) ili se mogu proizvoditi dve različite vrste albumina (bisalbuminemija).

    α1-antitripsin je enzim koji se nalazi u α1 globulinskoj frakciji i on učestvuje u zaštiti pluća tako što sprečava dejstvo enzima elastaze koja bi potencijalno mogla da ošteti tkivo pluća. Nedostatak α1-antitripsina dovodi do pojave oboljenja pluća i jetre.

    Transferin se nalazi u β globulinskoj frakciji i on krvotokom prenosi gvožđe do ćelija kojima je gvožđe potrebno. Kod nedostatka gvožđa dolazi do povećanja proizvodnje transferina kako bi se obezbedio što bolji prenos gvožđa do ćelija.

    γ frakcija sadrži imunoglobuline – IgG, IgA, IgM, IgD i IgE antitela. Antitela učestvuju u odbrani organizma. Na elektroforegramu se može uočiti i povećanje i smanjenje proizvodnje antitela. Povećano stvaranje antitela se normalno dešava kod aktivacije imunskih ćelija radi odbrane organizma, najčešće od mikroorganizama, a takođe se dešava i kod hroničnih zapaljenja (npr. hronične virusne infekcije), oboljenja jetre i maligniteta. Do smanjenja stvaranja antitela dolazi kod oboljenja i stanja u kojima je imunski sistem oslabljen, na primer kod urođenih bolesti imunskog sistema i multiplog mijeloma.

    Na elektroforegramu se mogu uočiti paraproteini. Ovi proteini nisu prisutni u krvi zdravih osoba, već kod pacijenata obolelih od malignih oboljenja limfocita, a limfociti su vrsta belih krvnih zrnaca. Oboljenja u kojima dolazi do pojave paraproteina su:

    • multipli mijelom – sinonim je plazmocitom, to je maligno oboljenje koje nastaje iz plazma ćelija koje proizvodi koštana srž. Plazma ćelije su vrsta belih krvnih zrnaca.
    • makroglobulinemija – maligno oboljenje koje pogađa limfoplazmocite, a oni su vrsta belih krvnih zrnaca.
    • bolesti teških lanaca – maligno oboljenje plazma ćelija.

    Imunoelektroforeza je tehnika kojom se postiže razdvajanje i dokazivanje prisustva različitih proteina u serumu. Takođe, ovom metodom je moguće uočiti poremećaje u koncentraciji i strukturi proteina. Imunoelektroforezom je moguće dokazivanje više različitih proteina u odnosu na elektroforezu, pa se zato može koristiti za detaljnije ispitivanje uzorka ukoliko se nakon elektroforeze primete odstupanja u serumskom profilu. Najčešće, imunoelektroforeza se koristi za ispitivanje proteina koji nastaju kod maligniteta određene vrste belih krvnih zrnaca.

  • Tvoji rezultati su van referentnih vrednosti?

    Saznaj u roku od 4h šta to znači!

    Pokreni tumačenje laboratorijskih nalaza

    Napomena

    Potrebno je obavestiti osoblje laboratorije ukoliko uzimate neke lekove, poput:

    • acetilsalicilne kiseline (Andol®, Anbol®, Aspirin®, Midol®, Corasp®, DuoPlavin®, Cardiopirin®, Trinomia®, Rompirin®, Zankaf®, Arteropirin®, Tusari®, Vasopirin®, Bisopirin®, Rosuxan®, Startina®, Expein®),
    • antibiotika penicilina,
    • hormonske kontraceptivne terapije („anti-bebi pilule”) ili
    • terapije estrogenima

    jer ovi lekovi mogu uticati na rezultat analize.

    Potrebno je osoblju laboratorije nagovestiti ukoliko se analiza vrši kod trudnice, jer u trudnoći dolazi do prirodnih promena u koncentraciji proteina.

      Literatura
    1. Spasić S, Jelić-Ivanović Z, Spasojević-Kalimanovska V. Medicinska biohemija. Beograd, 2003. poglavlje 3.
    2. Majkić-Singh Nada. Medicinska biohemija. Beograd, 2006. str. 212-217.
    3. Tietz Textbook of Clinical Chemistry and Molecular Diagnostics. Edited by CA Burtis, ER Ashwood, DE Bruns. St. Louis, MO. Elsevier Saunders, 2012. str. 287-307, 379-401, 509-565.

Kristina Bondokić, diplomirani farmaceut - medicinski biohemičar

Završila Farmaceutski fakultet u Beogradu, smer farmacija – medicinska biohemija. Stručno znanje usavršava radom u toksikološkoj laboratoriji, a zatim u laboratoriji za kontrolu kvaliteta lekova. Poreklom iz Kladova, obožava Dunav i ples