Protein S učestvuje u regulaciji koagulacije krvi kao antikoagulans - sprečava zgrušavanje krvi. Predstavlja kofaktor proteinu C i oba su vitamin K zavisni.
0.5mL venske krvi (citratne plazme).
Protein S se ispituje kod osoba koje su sklone trombozama ili kod ljudi čiji su srodnici skloni nastanku tromba. Određuje se kada se sumnja na duboku vensku trombozu, diseminovanu intravaskularnu koagulaciju krvi, kod ponovljenih pobačaja, plućnog embolizma, bolesti jetre, itd.
Test ne zahteva posebnu pripremu pre odlaska u laboratoriju.
Protein S predstavlja protein krvi koji učestvuje u regulaciji stvaranja krvnih ugrušaka kao antikoagulans. Predstavlja kofaktor proteinu C ubrzavajući njegovo dejstvo – a to je inhibicija nekoliko faktora koagulacije:
Sintetiše se u jetri, pa nivo proteina S može biti snižen u kasnijim stadijumima bolesti jetre. Takođe može biti snižen i u slučaju nedostatka vitamina K koji je neophodan za sintezu i normalnu aktivnost ovog proteina. Nedostatak proteina S može dovesti do hiperkoagulabilnog stanja (stanja kada je krv gušća i povećana je mogućnost stvaranja krvnih ugrušaka - trombova).
Hiperkoagulabilnost krvi može nastati primarno i sekundarno. Primarne hiperkoagulabilnosti se nasleđuju autozomno dominantno i često su uzrok tromboze kod mladih ljudi. Autozomno dominantno nasleđivanje znači da oboleli roditelj prenosi bolest ili osobinu polovini potomaka, 50% su šanse da dete oboli, ako je drugi roditelj zdrav. Jednaka je verovatnoća i za dečake i za devojčice.
Kod primarnih hiperkoagulabilnosti, najčešće je u pitanju kvantitativni i kvalitativni nedostatak proteina S. Nedostatak proteina S dovodi do nekontrolisane aktivnosti jednog od faktora koagulacije - faktora V. Faktor V ima značajnu ulogu u procesu zgrušavanja krvi i u strukturi poseduje mesto za koje se vezuje protein C kome je uloga da inaktivira faktor V i zaustavi proces zgrušavanja krvi. Kako je uloga proteina S da otkrije to inaktivaciono mesto na kome treba da deluje protein C u slučaju nedostatka proteina S ne dolazi do vezivanja proteina C za faktor V i dolazi do povećanog zgrušavanja krvi tj. veće mogućnosti za nastanak tromba.
Hiperkoagulabilnost može nastati i sekundarno kao posledica drugih bolesti koje dovode do povećanog rizika za nastanak tromboze. To su bolesti jetre, bolesti bubrega i maligni tumori. Takođe pušenje, povišeni nivoi lipida u krvi, uzimanje kontraceptivnih pilula, dugotrajna imobilizacija posle operacija ili trauma mogu povećati rizik za prekomerno zgrušavanje krvi.
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Neki lekovi, kao što su varfarin ili heparin, mogu uticati na nivo proteina S pa je važno posavetovati se sa lekarom koji može predložiti prekid uzimanja antikoagulantne terapije određeno vreme pre provere vrednosti proteina S u krvi.
Katarina Ivković, Doktor medicine
Doktor medicine. Rođena 1996. godine u Beogradu. Diplomirala na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Želi da postane anesteziolog. Još od studentskih dana piše medicinske tekstove. Trkač, avanturista i zaljubljenik u prirodu.