Protein C učestvuje u regulaciji koagulacije krvi kao antikoagulans - sprečava zgrušavanje krvi. On smanjuje aktivnost faktora V i faktora VIII, dva proteina koji su neophodni za stvaranje trombina i formiranje krvnih ugrušaka.
0.5mL venske krvi (citratne plazme)
Protein C se ispituje kod osoba koje su sklone trombozama ili ako postoji sumnja na nasledni nedostatak proteina C, posebno ako postoji istorija tromboze u porodici. Takođe se može meriti kao deo procene rizika za nastanak tromboze kod osoba koje imaju faktore rizika za razvoj tromboze, kao što su:
Nije potrebna posebna priprema.
Protein C je jedan od inhibitora faktora koagulacije. On je glikoprotein koji u kombinaciji sa svojim receptorom trombomodulinom inhibira:
Protein C se sintetiše u jetri pod uticajem vitamina K koji je neophodan i za normalnu aktivnost ovog proteina. On se inicijalno proizvodi u neaktivnom obliku, a zatim se aktivira putem proteolitičke obrade (enzimske razgradnje) od strane trombina vezanog za trombomodulin na površini endotelnih ćelija. Aktivirani protein C (APC) postaje enzimski aktivan i može da inhibira faktor V i faktor VIII tako što ih razlaže na manje fragmente, sprečavajući njihovu funkciju u procesu koagulacije. Osim antikoagulantne aktivnosti, protein C ima i antiinflamatorne (protivupalne) i antiapoptotske efekte (sprečava ćelijsku smrt, štiti ćelije od neželjenog propadanja u određenim bolestima).
Aktivnost aktiviranog proteina C (aPC) značajno se pojačava uz pomoć vitamin K-zavisnog koenzima - proteina S.
Nedostatak proteina C narušava ravnotežu između faktora koji podstiču zgrušavanje i antikoagulantnih proteina, stvarajući hiperkoagulabilno stanje - stanje sklono trombozi (kada je krv gušća i povećana je mogućnost stvaranja krvnih ugrušaka - trombova).
Hiperkoagulabilnost krvi može nastati primarno i sekundarno.
Primarne hiperkoagulabilnosti se nasleđuju autozomno dominantno i često su uzrok tromboze kod mladih ljudi. (Autozomno dominantno nasleđivanje znači da oboleli roditelj prenosi bolest ili osobinu polovini potomaka, 50% su šanse da dete oboli, ako je drugi roditelj zdrav. Jednaka je verovatnoća i za dečake i za devojčice.) Kod primarnih hiperkoagulabilnosti, najčešće je u pitanju kvantitativni i kvalitativni nedostatak proteina C. Deficijencija proteina C zbog neadektvane inaktivacije faktora V i faktora VIII vodi ka produženoj koagulaciji. Takođe problem može biti i u nedostatku proteina S. Njegova uloga je da otkrije inaktivaciono mesto na faktoru V, za koje treba da se veže protein C. U slučaju nedostatka proteina S ne dolazi do vezivanja proteina C za faktor V pa to za posledicu ima povećano zgrušavanje krvi.
Hiperkoagulabilnost može nastati i sekundarno kao posledica drugih bolesti koje dovode do povećanog rizika za nastanak tromboze. To su:
Saznaj u roku od 4h šta to znači!
Neki lekovi, kao što su varfarin ili heparin mogu uticati na nivo proteina C, pa je potrebna konsultacija sa lekarom koji može predložiti prekid uzimanja antikoagulantne terapije određeno vreme. Takođe neka stanja poput trudnoće ili infekcija mogu uticati na to da nivo proteina C bude izmenjen.
Katarina Ivković, Doktor medicine
Doktor medicine. Rođena 1996. godine u Beogradu. Diplomirala na Medicinskom fakultetu u Beogradu. Želi da postane anesteziolog. Još od studentskih dana piše medicinske tekstove. Trkač, avanturista i zaljubljenik u prirodu.